چوب, مواد اولیه

چوب‌های طبیعی و انواع آن

چوب طبیعی

چوب طبیعی

در این مقاله به انواع چوب‌های طبیعی و موارد استفاده از آنها در صنعت دکوراسیون می‌پردازیم.

در جهان بیش از هزاران گونه درخت موجود است که با توجه به شرایط آب و هوایی ، جنس خاک ، ارتفاع منطقه (از سطح دریاهای آزاد) و عوامل دیگر دارای چوب با خصوصیات متفاوتی هستند. برخی از این گونه ها با توجه به همین خصوصیات ، از سالهای دور در صنعت دکوراسیون کاربرد دارند. از مهمترین این خصوصیات می‌توان به مقاوت چوب در برابر آب و رطوبت هوا ، ضربه فیزیکی ، حرارت ، تغییر شکل در گذر زمان ، حشره زدگی و استحکام ، تراکم ، بافت های متفاوت ، زیبایی و … اشاره کرد. یکی از مهمترین خصوصیاتی که گونه های درختان دارند شکل برگ آنها است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

article-natural-wood

یکی از روشهای تقسیم بندی انواع چوب در صنعت نجاری بر اساس شکل برگ درختان است. به این روش چوب ها را به دو نوع سوزنی برگ و پهن برگ تقسیم می‌کنند.

article-natural-wood-2
article-natural-wood-3

بیشترین استفاده از چوب در صنعت نجاری مربوط به درختان پهن برگ می‌باشد. از این نوع درختان می‌شود به: آبنوس ، آکاژو ، ماهاگونی ، افرا ، بلوط ، توسکا ، چنار ، راش ، ملچ ، گردو ، سپیدار ، ممرز و تبریزی اشاره کرد.

در ادامه انواع چوبهای پرکاربرد در صنعت دکوراسیون را به اختصار شرح می‌دهیم:

beech

• چوب راش

نام اصلی این چوب راش fagus orientalis است که به نام beech نیز شناخته می‌شود. چوب خام راش دارای رنگ نسبتا سرخی می‌باشد (همانند رنگ پوست فرد سبزه‌ای که آفتاب سوخته شده است).
این چوب به دلیل استحکام و مقاومت و بافت همگن در کنار ظاهر زیبا با رگه های منظم و پیوسته ای که دارد ، کاربرد فراوانی در تولید میز و صندلی و مبلمان در دکوراسیون دارد.

چوب راش
چوب ملچ
elm

• چوب ملچ

نام اصلی این چوب ملچ ulmos است که به نام elm در صنعت شناخته می‌شود. از خانواده درختان نارون می‌باشد. ظاهر این چوب بدلیل رگه های درشتی که در آن وجود دارد بسیار زیبا می‌باشد. استحکام و درجه سختی این چوب متوسط است ولی بدلیل ظاهر زیبا در تولید محصولات دکوراتیو کاربرد فراوانی دارد.
walnut

• چوب گردو

نام اصلی این چوب گردو juglans regia است که با نام walnut شهرت دارد. از خانواده راش است. رنگ نسبتا تیره دارد و دارای بافت ریز می‌باشد. از چوب های نیمه سنگین و نیمه سخت محسوب می‌شود و دارای استحکام بالایی است.
چوب گردو
چوب بلوط
oak

• چوب بلوط

نام اصلی این چوب بلوط quereus pedonculata است که با نام oak مشهور است. این درخت نیز از خانواده راش سانان است. عمر درخت بلوط زیاد است و دارای دوام بسیار بالایی در مقابل ساییدگی و خوردگی می‌باشد. از چوب های نیمه سنگین و نیمه سخت می‌باشد و دارای بافت درشت است که زیبایی محصول دکوراسیون را دوچندان می‌کند. این چوب بدلیل دوام بالا در مقابل سایش و خوردگی در تولید کفپوش کاربرد فراوانی دارد.
hornbeam

• چوب ممرز

نام اصلی این چوب ممرز carpinus betulus است که به نام hornbeam نیز شناخته می‌شود. این درخت از خانواده توسکایان است. این چوب در مقابل ضربه و سایش مقاومت خوبی دارد. رنگ آن روشن است و از چوبهای سخت و نیمه سنگین محسوب می‌شود.
چوب ممرز
چوب نراد
abies

• چوب کاج (نراد ، روس ، سفید)

نام اصلی چوب نراد abies pectinate است که در بازار ایران با نام های چوب سفید (بدلیل رنگ آن) و چوب روس (بدلیل واردات آن از روسیه) شناخته می‌شود. این چوب هنگام فرآیند خشک کردن کمتر ترک می‌خورد. جنس نرم این چوب مزایا و معایبی همراه دارد. از مزایای آن کوبیدن راحتتر میخ ، سنباده زدن آسانتر ، شکل پذیری بهتر و ... است و معایب آن مقاومت کمتر نسبت به سایر چوبها می‌باشد.
mahagoni

• چوب ماهاگونی (آکاژو)

نام اصلی چوب آکاژو swietenia mahagoni یا khaya ivorensis است که به دو گونه آمریکایی و آفریقایی می‌باشد. در بازار ایران نوع آفریقایی این چوب رایج است. این چوب بدلیل ظاهر زیبا و خصوصیاتی که دارد بیشترین مصرف در تولید روکش قیمتی را دارد. از این چوب برای تولید روکش و مبل و صندلی استفاده می‌شود. از سایر موارد مصرف این چوب می‌توان به تولید قایق بادبانی و تفریحی نیز اشاره کرد.
چوب ماهاگونی
چوب آبنوس
ebony

• چوب آبنوس

نام اصلی این چوب آبنوس diospyros spp استکه با نام ebony نیز معرفی می‌شود. این چوب تنوع رنگی متفاوتی دارد و بدلیل زیبایی آن در تولید مبلمان و دکوراسیون و تولید سازهای موسیقی همچون پیانو کاربرد دارد.
cherry

• چوب گیلاس

چوب گیلاس از چوب های بومی شمال ایران است و ایران رتبه سوم در تولید و صادرات این چوب را دارد. از این چوب زیبا بیشتر برای تولید تزئینات کوچک و منبت کاری استفاده می‌شود. از کاربرد های دیگر این چوب تولید برخی ادوات و ساز موسیقی می‌باشد.
چوب گیلاس
چوب گیلاس
ash

• چوب ون (زبان گنجشک)

نام اصلی چوب ون یا زبان گنجشک Fraxinus excelsior است که با نام Ash نیز شناخته می‌شود. این چوب از نوع سخت و سنگین می‌باشد. مقاومت این چوب در برابر ضربه باعث شده تا استفاده از آن در مواردی مثل هواپیما ، راکت تنیس ، عصا و منبت کاری گزینه مناسبی باشد.
boxwood

• چوب شمشاد

نام اصلی این چوب شمشاد Buxus sempervirens است. متاسفانه از گونه های رو به انقراض بوده و به همین دلیل قطع آن کاهش یافته است. چوب سخت و سنگینی می‌باشد و کار با آن بسیار سخت است. موارد استفاده از این چوب مجسمه سازی ، منبت کاری ، خراطی ، قایق سازی و ... است.
چوب گیلاس
چوب توسکا
alder

• چوب توسکا

چوب توسکا نیز یکی از چوبهای پرکاربرد در صنعت دکور می‌باشد. این نوع چوب از چوبهای سخت است. رنگ و بافت یکنواخت و یکپارچه و انعطاف پذیری خوب این چوب دلیل استقبال صنعت دکور از چوب توسکا شده است.

تمامی این چوبها برای استفاده در مصنوعات چوبی باید با توجه به خصوصیات خود از فرآیندهای متفاوتی عبور کنند. فرآیندهایی همچون قطع درخت ، برش در ابعاد متفاوت ، خشک کردن ، جابجایی و انتقال ، نجاری و شکل‌دهی، پرداخت و سنباده کشی ، زیرسازی و بتونه کاری ، رنگ پاشی و پلی استر پاشی و … 

نجاری چوب

چوب درخت پس از برش بدلیل وجود رطوبت در بدنه نیاز به خشک سازی دارد و این کار با استفاده از کوره‌های اختصاصی و فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی خاص صورت می‌گیرد.

پس از آماده سازی چوب های خشک ،  پروسه نجاری با استفاده از ابزار های تخصصی شکل دهی می‌شود و شکل خام محصول دکور بوجود می‌آید. بدلیل وجود برآمدگی ها و فرورفتگی های متعدد برروی بدنه چوب مرحله پرداخت و سنباده کشی انجام شده و منافذ خالی چوب نیست بوسیله خمیر چوب (بتونه) پر می‌شود.

سپس محصول بوسیله دستگاه‌های مخصوص وارد مرحله آستر پاشی ، رنگ پاشی و پلی استر پاشی می‌شوند. (در مقاله ای دیگر مواد و انواع رنگ کردن محصولات دکوراسیون توضیح داده شده است.) پس از این مراحل محصول در محیطی تمیز بدور از گرد و خاک و رطوبت بمدت چندین ساعت تا چند روز قرار گرفته تا رنگ بطور کامل خشک شده و محصول نهایی آماده تحویل به مشتری شود.

نجاری چوب طبیعی

هرچه دسترسی به چوب خام و مراحل این فرآیندها سختتر و پیچیده‌تر باشد ، قیمت آن بالاتر و زمان تولید محصول طولانی‌تر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *