خرید اقساطی از لمپاف با ازکی‌وام

خرید اقساطی از لمپاف با ازکی‌وام

با همکاری لمپاف و ازکی‌وام اعتبار بگیرید و محصولات دلخواه‌تان را به‌صورت قسطی بخرید.

با دریافت این اعتبار امکان خرید محصولات دکوراسیون به صورت اقساطی برای شما فراهم می‌شود. در ادامه اطلاعات لازم را به شما ارائه می‌دهیم.

ازکی‌وام کجاست؟

ازکی‌وام بستری برای مقایسه و انتخاب طرح‌های اعتباری مختلف است. یعنی شما در ازکی‌وام ۳ مرحله‌ی کلی پیش‌رو دارید:

 • انتخاب طرح اعتباری دلخواه
 • اقدام برای دریافت اعتبار
 • خرید اقساطی با اعتبار دریافتی

دقت کنید که تمامی مراحل هم به‌صورت کاملا آنلاین انجام می‌شود.

شرایط خرید از فروشگاه لمپاف با ازکی‌وام

شما در‌حال‌حاضر می‌توانید در ازکی‌وام برای یکی از طرح‌های اعتباری پایا اعتبار و حکمت اقدام کرده و خرید خود را از لمپاف انجام دهید. ویژگی‌های این طرح‌ها:

طرح پایا اعتبار

 • از ۵ تا ۵۰ میلیون تومان
 • برای تمامی گروه‌های شغلی
 • بازپرداخت ۱۲ و ۱۸ ماهه
 • ارائه یک برگ چک صیادی جدید (بنفش)به‌عنوان ضمانت
 • نحوه بازپرداخت به‌صورت ارائه‌ی یک چک به‌ازای هر سه ماه

طرح حکمت

 • از ۵ تا ۳۵ میلیون تومان
 • بازپرداخت ۶، ۹ و ۱۲ ماهه
 • ارائه یک برگ چک صیادی (جدید یا قدیم) به‌عنوان ضمانت
 • نحوه بازپرداخت به‌صورت اقساط ماهانه

نحوه‌ی دریافت اعتبار و خرید

۱. وارد سایت ازکی‌وام شوید و ثبت‌نام کنید.

۲. اطلاعات فردی خود را وارد کنید.

۳. با ورود شماره‌ی تماس و کد ملی، اعتبارسنجی شما انجام می‌شود. این اعتبارسنجی برای بررسی خوش‌حسابی شما در سیستم بانکی است.

۴. تصویر مدارک لازم ازجمله کارت ملی، شناسنامه و یک برگ چک صیادی سفید را بارگذاری کنید.

۵. پس از بررسی اطلاعات شما و درصورت تایید درخواست، لازم است نسخه‌ی فیزیکی برخی مدارک را به ازکی‌وام تحویل دهید. در برخی شهرها نماینده‌ی ازکی‌وام این مدارک را از شما تحویل می‌گیرد و در دیگر استان‌ها شما آن‌ها را با پست ارسال می‌کنید.

۶. پس از تکمیل مراحل، در سریع‌ترین زمان ممکن اعتبار شما افزایش می‌یابد و می‌توانید محصولات دلخواهتان را از فروشگاه لمپاف خریداری کنید.

درصورت نیاز به اطلاعات بیشتر: راهنمای خرید از فروشگاه‌ها در ازکی‌وام

برای دریافت اعتبار و شروع خرید اینجا کلیک کنید.

چگونه رادیاتور باکس بخریم؟

راهنمای خرید کاور رادیاتور

راهنمای خرید کاور رادیاتور

چگونه کاور رادیاتور مناسب تهیه کنیم؟

یکی از پرکاربردترین تجهیزات گرمایشی برای منازل در ایران پکیج رادیاتور یا شوفاژ هست. اما شوفاژ و رادیاتور بدلیل اینکه اکثرا قبل از تجهیز دکوراسیون منزل تهیه و نصب می‌شوند, امکان ست کردن با سایر محصولات دکوراسیون از بین می‌رود.

برای رفع این مشکل محصولاتی با عناوین روشوفاژی ، کاور رادیاتور ، روکش شوفاژ و … در بازار وجود دارد که با قرار گیری در محل رادیاتور و شوفاژ و پوشاندن ظاهر ناملموس شوفاژ, ظاهری زیبا و متناظر با دکوراسیون ایجاد می‌کنند.

مجموعه دکوراسیون لمپاف با ارائه این محصولات در طرح‌های مختلف و امکان سفارشی سازی متناسب با ابعاد و رنگهای متنوع این امکان را برای کاربران و مشتریان فراهم کرده تا کاور رادیاتور را در هر ابعاد و رنگهای دلخواه تهیه کنند.

راهنمای تعیین ابعاد مناسب کاور و باکس رادیاتور

چگونه کاور رادیاتور با ابعاد مناسب تهیه کنیم؟

برای انتخاب سایز مناسب برای کاور شوفاژ میبایست در ابتدا ابعاد اصلی رادیاتور شامل عرض ، عمق و ارتفاع آن را اندازه گیری نمائید. برای جلو گیری از هدررفت انرژی گرمائی و همچنین جلوگیری از مستهلک شدن روشوفاژی نیاز است فاصله مناسب از طرفین در تعیین ابعاد محصول لحاظ شود.

اندازه گیری کاور شوفاژ

عرض باکس رادیاتور باید حداقل ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر از عرض کامل شوفاژ بیشتر باشد. هنگام قرار دادن محصول در محل مورد نظر باید توجه داشت که فاصله دیواره کاور رادیاتور با خود رادیاتور از هر طرف تقریبا برابر باشد. در غیر این صورت ممکن است حرارت شوفاژ باعث از بین رفتن چسب نوار PVC بکار رفته شده در محصول بشود و به مرور زمان نوار محصول جدا شود.

اندازه گیری کاور شوفاژ

برای محاسبه عمق محصول نیاز است فاصله دیوار تا جلوی رادیاتور را اندازه گیری کرده و عدد حاصل را حداقل ۵تا۸ سانتی متر اضافه تر محاسبه کرد. از این قسمت محصول میتوان به عنوان طاقچه برای قرارگیری وسائل تزئینی استفاده کرد. فقط باید دقت داشت که وسائل مورد استفاده در مجاورت گرما آسیب پذیر نباشند.

اندازه گیری کاور شوفاژ

برای تعیین ارتفاع محصول لازم است فاصله از سطح روی شوفاژ تا زمین محاسبه شده و متراژ بدست آمده را حداقل ۵سانتی متر اضافه تر لحاظ کرد.

در بسیاری از موارد وجود قرنیز در پایین دیوار از قرارگیری دقیق محصول در محل مورد نظر جلوگیری می‌کند.
مجموعه لمپاف در طراحی کاور رادیاتور این مسئله را در نظر گرفته و بصورت پیش فرض ابعاد استاندارد قرنیز را در محصول با طرح‌های مناسب در نظر گرفته است.

ابعاد در نظر گرفته شده برای قرنیز ارتفاع ۱۰سانتی متر و عمق ۲ سانتی متر است. اگر قرنیز محل مورد نظر بزرگتر از ابعاد ذکر شده بود و یا انشعابات مختلف از جمله لوله یا داکت در مسیر قرارگیری روشوفاژی وجود داشت می‌توانید هنگام سفارش محصول ابعاد قسمت مورد نظر را اعلام نمائید تا در تولید محصول این مورد لحاظ شود.

جهت مشاهده محصولات کاور رادیاتور و روشوفاژی روی دکمه زیر کلیک نمائید.

نصب و مونتاژ تخت خواب

راهنمای نصب تخت خواب (قسمت اول)

در این مقاله قصد داریم تا شما را با روش نصب انواع تخت خواب آشنا سازیم. در ابتدا به بررسی انواع تخت خواب می‌پردازیم

انواع تخت خواب

تخت خواب‌ها به صورت کلی به دو نوع فلزی و چوبی ( MDF ) طراحی و ساخته می‌شوند که در هر کدام از این حالت‌ها به صورت چند تکه ساخته می‌شوند. تخت‌ها به صورت کلی به چند دسته برای نصب تقسیم می‌شوند که به صورت کامل در این بخش با استفاده از تصویر توضیح داده می‌شود. روش نصب تختخواب ها با ابعاد مختلف یک نفره و دو نفره یکسان می‌باشد.

تخت خواب‌های چوبی جنس MDF ، نئوپان و هایگلاس

این تخت خواب ها دارای دو مدل به صورت کشو دار و بدون کشو طراحی می‌شوند.

۱) تخت خواب‌های بدون کشو

این تخت خواب‌ها دارای تاج ( سر تخت بالا ) و سر پایین تخت و دو عدد قید کناری می‌باشد. که در قسمت گوشه‌های تخت دارای اتصال فلزی ( فرنگ ) می‌باشد که هر کدام از این اتصالات معمولا دارای دو عدد پیچ بوده که به راحتی قابلیت باز و بسته شدن دارند.

۲) تخت خواب‌های کشو دار:

در این مدل تخت‌ها از یک کنسول یک تکه با چند کشو در قسمت کناری تخت استفاده شده است که معمولا در یک سمت و یا دو سمت تخت استفاده می‌شود. و دارای یک تاج ( سر تخت بالا ) و یک سر پایین تخت می‌باشد. برای این مدل‌ها قسمت کنسول کشوی تخت توسط یراق مربوطه گوشه ای و همچنین چند عدد پیچ فیکس برای اتصال به سر بالا و پایین تخت استفاده شده است. و در سمتی که از کشو استفاده نشده از قید با اتصال فلزی ( فرنگ ) برای نصب تخت استفاده می‌شود.

روش خارج کردن کشو

کنسول کشوی تخت خواب

در نمونه‌های تخت‌های کشو دار ممکن است که محل نصب پیچ در داخل کشو قرار بگیرد. که برای بستن پیچ‌ها نیاز به خارج کردن کشو می‌باشد. که می‌توانید مطابق تصویر ضامن روی ریل را با استفاده از انگشت به سمت بالا هدایت کرده و همزمان کشو را به سمت بیرون حرکت دهید. به راحتی کشو از قسمت ریل خارج می‌شود. بعد از بستن پیچ می‌توانید دوباره کشو را در قسمت ریل قرار داده و به سمت داخل فشار دهید. در هنگام جا زدن کشو را چند بار باز و بسته کنید تا کشو در جای خود قرار بگیرد.

ضامن ریل کشو

*) حتما توجه داشته باشید ضامن ریل در دوطرف کشو را همزمان آزاد کنید و کشو را به سمت بیرون بکشید.

کشو

بازگردانی کشو

برای جازدن مجدد کشو‌ها بعد از نصب تخت توجه داشته باشید ریل‌ها را بطور کامل به داخل برده و قسمت ساچمه دار ریل را به بیرونی ترین حالت ممکن جابجا کرده و هر دو قسمت کشو را همزمان بر روی ریل قرار داده و به داخل فشار دهید. ضروری است که حتما کشو را تا انتها به داخل فشار داده تا بدرستی جا بیافتد.

بعد از انجام مراحل فوق اگر کشو به سختی جابجا شد بدانید که مراحل را اشتباه انجام داده‌اید.

ریل کشو
ریل کشو

برای قسمت کفی هر دو مدل با توجه به مدل تخت از کفی فلزی یا کفی به صورت صفحه چوبی برای قسمت زیر تشک استفاده می‌شود. که به راحتی در داخل تخت قرار داده می‌شود.

راهنمای انتخاب میز تلویزیون

راهنمای انتخاب میز تلویزیون

راهنمای انتخاب میز تلویزیون

امروزه یکی از مهمترین و پرکاربرد ترین قسمت‌های یک خانه اتاق تلویزیون یا به اصطلاح تی وی روم (TV room) می‌باشد. که معمولا اعضای خانواده بیشترین زمان خود در منزل را در این قسمت سپری می‌کنند. انتخاب دکور زیبا و چشم نواز برای این محیط یکی از بیشترین تاثیرات در روحیات افراد خانواده و ایجاد محیط گرم و صمیمی در خانه را دارد. از اصلی‌ترین بخش این دکور می‌توان به میز تلویزیون اشاره کرد. حتما سوال پیش می‌آید که چگونه یک میز تلویزیون مناسب انتخاب کنیم؟ یا اینکه چه نکاتی در انتخاب میزتلویزیون تاثیرگزار است؟

در این مقاله قصد داریم مطالبی ارائه کنیم تا شما را در انتخاب بهتر میز تلویزیون راهنمایی کند.

مقدمه

برای استفاده از تلویزیون به طور قطع به یک پایه یا میز نیاز بوده و هست چرا که قرارگیری تلویزیون بر روی زمین و عدم رعایت ارتفاع برابر تصویر با صورت بیننده موجب عوارض پزشکی از جمله درد گردن و کمر ، خستگی و … خواهد بود. که در درازمدت موجب بروز بیماری‌های مفصلی و استخوانی خواهند شد. به همین دلیل از قدیم‌الایام استفاده از یک پایه ، میز یا وسیله‌ای در زیر تلویزیون برای ایجاد برابری سطح رایج بوده است. انتخاب یک میز مناسب با اندازه تلویزیون و فضای منزل نیز یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها بوده و هست.

تاریخچه

در گذشته و با فراگیر شدن استفاده از تلویزیون ، این محصولات به شکلی ارائه می‌شد که نیازی به میز و پایه نداشت. نسل دهه پنجاه و ماقبل با این سری تلویزیون‌ها خاطرات فراوان دارند و این خاطرات به نسل های بعد نیز منتقل شده است. معمولا مادربزرگها با ذوق خود روی آن را با یک رومیزی که خودشان بافته بودند می‌پوشاندند و دربهای آن را اکثر اوقات بسته نگه می‌داشتند. به این تلویزیون‌ها ، تلویزیون کمدی نیز می‌گفتند و معمولا بعد از اینکه خود تلویزیون دچار ایراد غیر قابل تعمیر می‌شد با حذف تلویزیون از قسمت باقیمانده به عنوان کمد استفاده می‌کردند.

تلویزیون‌های CRT و فضای قرارگیری آنها:

با پیشرفت تکنولوژی و بیشتر شدن نیاز استفاده از رسانه جمعی تلویزیونهای رنگی در ابعاد و اندازه‌های متفاوت به بازار عرضه شد. این مدل از تلویزیون‌ها بدلیل استفاده از لامپ تصویر ، علاوه بر طول و عرض ، دارای عمق نسبتا برابر با طول عرض خود بودند. بنابراین انتخاب یک میز مناسب برای این نوع محصولات کمی سخت بوده است و این میزها فضای نسبتا زیادی از محیط خانه را اشغال می‌کرده است. از همان ابتدای پیدایش تلویزیون و بطور کل صفحات نمایش ، برای ارائه ابعاد این محصول ، از قطر آن با واحد اندازه‌گیری اینچ استفاده می‌کنند. هر واحد اندازه گیری اینچ معادل ۲.۵۴ سانتی متر می‌باشد. به عنوان مثال یک تلویزیون ۳۲ اینچ یعنی قطر آن حدود ۸۱سانتیمتر است.

انقلاب عظیم در صنعت صفحات نمایش و تلویزیون:

با پیدایش صنعت پلاسما و کریستال مایع و استفاده از آن در صنعت تلویزیون سازی ، ابعاد این وسیله سرگرم کننده به طرز شگفت‌انگیزی دچار تغییرات اساسی شد و تلویزیونهای ال سی دی LCD به بازار آمد. که علاوه بر ابعاد در مصرف انرژی نیز تاثیر بسیاری داشت. و بعد از آن استفاده از تکنولوژی ال ای دی LED انقلاب بزرگی در این صنعت به راه انداخت. این تغییرات بنیادی به شرکتهای تولیید کننده امکان تولید محصول در ابعاد بزرگتر و با عمق کمتر و حالتهای مختلف را ارائه می‌داد. در پی آن وزن محصول نیز کاهش چشمگیری پیدا کرد. این تغییرات باعث تغییر شکل اساسی میزها و پایه های تلویزیون شد. از این تغییرات می‌توان به کاهش ارتفاع میز ، افزایش طول میز و کاهش چشمگیر عمق میز اشاره کرد. در این دوره وسیله‌ای جدید به اکثر تلویزیون‌ها اضافه شد تحت عنوان براکت دیواری که به وسیله آن تلویزیون بر روی دیوار نصب می‌شود. در ادامه روش‌های متداول استفاده از میزهای مختلف را بیان می‌کنیم.

راهنمای انتخاب ابعاد میز تلویزیون بر اساس سایز تلویزیون:

همانطور که در این مقاله اشاره شد سایز تلویزیون بر اساس قطر آن محاسبه می‌شود و از طرفی برای انتخاب میز تلویزیون نیاز به اندازه طول تلویزیون می‌باشد. فروشگاه لمپاف این مشکل را برطرف کرده و اندازه و ابعاد طول و عرض تلویزیون در سایزهای مختلف را بصورت حدودی محاسبه نموده و در تصویر زیر قرار داده است.

انواع میز تلویزیون

با گذر زمان و پیدایش انواع وسیله‌های الکترونیکی متصل به تلویزیون ، استفاده از یک میز پرکاربرد ضرورت پیدا کرده است. میزهای متفاوت با قابلیتهای متفاوت وجود دارد از ابعاد کوچک و ارزان قیمت تا ابعاد بزرگ و لوکس. انتخاب این وسیله دکوراسیون یک امر کاملا سلیقه‌ای و متناسب با نیاز هر منزل انجام می‌شود.

بطور کلی میزهای تلویزیون فروشگاه لمپاف با توجه به قابلیتها به چند دسته تقسیم می‌شوند:

۴

بعضا پیش آمده که در منازلی افراد تمایلی به قراردادن تلویزیون در کنار دیوار نداشته باشند. فروشگاه لمپاف برای این دسته از عزیزان نیز راهکار ارائه می‌دهد. در لمپاف ممیزهایی طراحی و ارائه شده که امکان استفاده از آن به عنوان پارتیشن یا جداکننده قرار دارد. و حتی می‌توان در صورت درخواست مشتری قسمت پشت این میز با محصولی دیگر از جمله شلف یا قفسه و … ترکیب شوند. این محصولات از یک ورق سراسری در قسمت پشتی استفاده کرده که تکه‌های متفرقه میز برروی آن نصب می‌گردند و محصول بصورت یک تکه ارائه می‌شود.

۳

برخی از محصولات به صورت دو یا چند تکه ثابت طراحی شده‌اند. بطوری که یک بخش میز برروی زمین قرار می‌گیرد (یا در ارتفاع پایین بر روی دیوار نصب می‌گردد) تلویزیون بر روی این بخش قرار می‌گیرد. بخش های دیگر در قسمت بالای تلویزیون و بر روی دیوار نصب می‌شود.

۲

میزهای چند تکه با قابلیت تغییر ظاهر نیز در فروشگاه لمپاف ارائه می‌شود. این محصولا همانند یک پازل می‌ماند. قسمتی که تلویزیون برروی آن قرار می‌گیرد ثابت و قسمت دیگر متحرک می‌باشد که با جابجا کردن آن قسمت شکل ظاهری میز تغییر می‌کند.

۱

برخی از محصولات لمپاف بصورت یک تکه و ساده تولید و ارائه می‌شود. این محصولات در ابعاد و طرح‌های مختلف قابل انتخاب و سفارش است. برخی از این محصولات هم امکان نصب بر روی دیوار و هم امکان قرارگیری برروی زمین را دارند.

بطور کلی اکثر محصولات لمپاف قابلیت افزودن نورپردازی مخفی را دارند.
یکی از مهمترین امکاناتی که فروشگاه لمپاف به مشتریان خود ارائه می‌دهد امکان تولید محصول سفارشی بدون اخذ هزینه اضافی می‌باشد. مشتریان عزیز می‌توانند حتی با کشیدن یک نقاشی خیلی ساده از محصول مورد نظر خود آن محصول را در منزل خود داشته باشند. و حتی می‌توانند با تغییر یا ترکیب محصولات موجود در سایت فروشگاه لمپاف محصولی کاملا سفارشی را درخواست کنند. برای این منظور از طریق صفحه تماس با ما و یا از طریق واتساپ با کارشناسان ما در ارتباط باشید.
رنگ در دکوراسیون

رنگ‌های پرکاربرد در دکوراسیون داخلی و اثرات و کاربرد آنها

رنگ یکی از عناصر مهم و تاثیرگذار در چیدمان منزل و دکوراسیون داخلی می‌باشد. این عنصر قدرتمند علاوه بر اینکه می‌تواند حال و هوای منزل را عوض کند، تاثیر مستقیمی بر خلق و خوی دارد. برای داشتن محیط با سبک و استایل خودتان باید بدانید که مناسب ترین رنگ‌ها کدام هستند.

در ادامه با استفاده از تئوری رنگ ها و از نظر روانشناسی، رنگ‌های پرکاربرد بر فضای خانه را بررسی خواهیم کرد:

رنگ قهوه‌ای

یکی از پرکاربردترین رنگ‌ها در دکوراسیون خانه‌های ایرانی است. قهوه‌ای از رنگ های کسل کننده‌ می‌باشد. بنابراین باید رنگ‌های طیف قهوه‌ای را با ترکیب‌های مختلف در فضا استفاده کنید. رنگ قهوه‌ای طیف‌های بی‌نظیر و شیک مانند خاکی، قهوه‌ای سوخته، بژ، کرم و ... دارد. به همین دلیل ست کردن این رنگ با رنگ‌های دیگر کار آسانی است.

رنگ قرمز

قرمز رنگی گرمابخش و هیجان‌آور است که باعث نزدیکی و صمیمیت بین افراد می‌شود. رنگ گرم و جذاب قرمز با احتیاط باید در دکوراسیون منزل استفاده شود همچنین بطور همزمان نباید از طیف‌های مختلف رنگ قرمز استفاده کنید چرا که دکوراسیون جذابی نخواهید داشت. از رنگ قرمز بیشتر در رستوران ها و فست فودها به دلیل رنگ اشتها آور استفاده می‌شود. رنگ‌هایی مانند سفید، بژ، مشکی و آبی روشن رنگ‌های مکمل رنگ قرمز در دکوراسیون می‌باشند اما قرارگیری قرمز در کنار زرد، صورتی و بنفش نامناسب است و موجب شلوغی در چیدمان می‌شود.

رنگ آبی

رنگی آرامش‌بخش که نماد پاکی و یادآور آسمان و دریاست همچنین آبی یک رنگ قدرتمند و پیچیده است که می‌تواند حتی در فضاهای کوچک احساس زندگی و جنب‌ و جوش ایجاد کند. آبی رنگی سرد است به همین دلیل در چیدمان باید رنگی مکمل مانند نارنجی، قهوه‌ای و زرد همراه باشد. استفاده بیش از حد از این رنگ اثرات سویی بر ذهن شما خواهد داشت که افسردگی یکی از این عوارض خواهد بود.

رنگ بنفش

انتخاب این رنگ در دکوراسیون ریسک بالایی دارد زیرا باید با دقت و ظرافت بالایی با رنگ‌های دیگر ترکیب شود یا با رنگ‌هایی مانند رنگ‌های خنثی یک جا کنار هم قرار دهید. رنگ بنفش نماد تجمل‌گرایی است به همین دلیل به این رنگ می‌توان، رنگ سلطنتی هم گفت. همان طور که گفتیم ، رنگ بنفش باعث می‌شود که منزل شما مجلل و لاکچری به نظر برسد.

رنگ مشکی

رنگ سیاه رنگ پرصلابتی است و از جلوه‌های روانشناختی این رنگ، می‌توان برای ایجاد یک نمای خاص در منزلتان استفاده کنید. اگر از این رنگ هوشمندانه استفاده کنید، حس و حال مدرنی را به فضا اضافه نمایید. بسیاری از افراد رنگ مشکی را نماد غم و سوگواری می‌دانند اما این موضع تنها به سلیقه بر می‌گردد. اگر قصد استفاده از این رنگ را دارید، برای برخی از جزئیات مانند قاب، میز عسلی و ... می‌توان استفاده کرد.

رنگ سفید

رنگ سفید رنگ امیدبخش و جذاب بوده و بسیار پرکاربرد می‌باشد. نماد تمیزی و پاکیزگی می‌باشد. این رنگ نور را بازتاب و خانه را دلباز می‌‎کند. همچنین استفاده از رنگ سفید در فضاهای کوچک باعث می‌شود فضای دکوراسیون بزرگتر و دلبازتر به نظر برسد. این رنگ به آسانی با همه رنگ‌ها ترکیب می‌شود و از آنجایی که رنگ بسیار سردی می‌باشد با رنگ‌های گرمتر مانند بژ، ارغوانی، قهوه‌ای ... نیز باید ترکیب شود.

رنگ سبز

سبز، رنگی الهام گرفته از طبیعت ، طراوت و تازگیست همچنین رنگ دوست داشتنی که هماهنگی بالا با سایر رنگ‌ها دارد. رنگ سبز از بهترین گزینه‌ها برای اتاق خواب و آشپزخانه به شمار می‌آید. ترکیب آبی و سبز نشان‌دهنده تعادل در زندگی است. بهترین راه برای استفاده از سبز در طراحی داخلی ترکیب چندین رنگ یا سبز ترکیبی با رنگ‌های دیگر است.

رنگ زرد

رنگی بسیار شاد و انرژی‌بخش و ضد افسردگی است که طیف‌های رنگی مختلفی دارد. رنگ زرد صمیمیت فضا را افزایش می‌دهد به همین دلیل بیشتر در قسمت ورودی منزل استفاده می‌شود. همچنین به دلیل افزایش تمرکز، گزینه مناسبی برای اتاق مطالعه و یا کلاس درس می‌باشد.اگر می‌خواهید رنگ زرد در دکوراسیون داخلی بیشتر جلوه کند، باید با رنگ تیره ترکیب شود.

متاسفانه در فرهنگ کشور ایران از گذشته یک تابوی بزرگی شکل گرفته که استفاده از رنگ‌های متنوع و بعضا شاد در دکوراسیون ممنوع بوده است. البته خوشبختانه با گذر زمان و گسترش ارتباطات، این تابو کم کم شکسته شده و استفاده از رنگ‌هایی که موجب بهبود روحیه زندگی می‌شود در دکوراسیون محیط‌های مختلف افزایش یافته است.

در مقالات آتی مباحث ترکیب رنگهای متفاوت و کاربرد آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

چه تشکی بخریم؟

راهنمای انتخاب تشک

چگونه تشک مناسب انتخاب کنیم؟

چه تشکی بخریم

مقدمه ای برای آشنایی با تشک و ساختار آن

همه انسانه برای رفع خستگی‌های ناشی از روز نیاز به استراحت و خوابیدن دارند. که این زمان استراحت حدود یک سوم از زمان شبانه روز را می‌تواند به خود اختصاص دهد. از این بابت استراحت کافی به عنوان اصلی ترین نیاز بشر بوده و استفاده از بستری مناسب برای خوابیدن و استراحت کردن مناسب می‌تواند شخص را برای یک روز پرانرژی آماده سازد. استفاده از تشک های مناسب و منطبق بر ساختار فیزیکی بدن می‌تواند کیفیت خواب یک فرد را تا حد بسیار زیادی افزایش دهد. به دلیل وجود سلیقه‌های مختلف و ساختار‌های فیزیکی مختلف ، تشک‌ها با سبک‌های بسیار متنوعی ساخته می‌شوند. که باید در انتخاب تشک کاملا دقت نمایید. همچنین استفاده از یک تشک استاندارد و کارخانه ای علاوه بر این که مسائل بهداشتی به خوبی در آن ها رعایت شده است. دارای استاندارد های کاملا مهندسی برای خواب افراد می‌باشد. که کاملا به آنها اهمیت داده شده است.

اجزای تشکیل دهنده تشک چیست؟

ساختار تشک

تشک ها از بخش های مختلفی ساخته می‌شوند که در اینجا به جزء جزء این بخشهای مختلف تشک پرداخته می‌شود.

۱-هسته اصلی تشک:

بخش اصلی و مرکزی تشک را تشکیل می‌دهد و در واقع نوع تشک را این مدلهای مختلف هسته تعین می‌کنند .تشک ها به صورت کلی به دو نوع تشک های فنری و تشک های بدون فنر تقسیم می‌شوند.

تشک‌ های بدون فنر

در این نوع تشک هسته اصلی را معمولا اسفنج و یا ترموباند و موکت های ترموفلت تشکیل می‌دهد. ساختار این اسفنج های می‌تواند با تراکم های مختلف استفاده شود و می‌تواند در نرمی و سفتی تشک کاملا موثر واقع شود. این تشک ها معمولا برای افرادی استفاده می‌شود که ارتعاشات فنر می‌تواند برای آنها کاملا ضرر داشته باشد. تشک های بدون فنر به دو نوع کلی تقسیم می‌شوند

تشکهای کاملا اسفنجی

هسته اصلی تشک از لایه های مختلف اسفنج با تراکم های مختلف استفاده شده است که این تراکم های اسفنج می‌تواند میزان سفتی و نرمی تشک را مشخص نمایند. تنوع اسفنج مورد استفاده در این نوع تشک نیز زیاد است. انواع مختلف اسفنج ساده ، فوم لاتکس ، مموری فوم و ... بصورت ترکیبی در این نوع تشک استفاده می‌شود.

تشک با هسته تزریق فوم در فنر

این نوع هسته می‌تواند به عنوان بهترین نوع هسته در تشک های اسفنجی باشد که از یک ساختار به صورت فنر های به هم بافته شده تشکیل شده است که با انجام ذوب اسفنج و قرار گیری در لا به لای این فنر ها یک ساختار و بلوک مستحکم را تشکیل می‌دهد که بسیار مقاوم بوده و به ندرت ایجاد گود افتادگی در این نوع تشک ها به وجود می آیند.این نوع هسته هیچ گونه ارتعاشات فنری را نداشته و فنر استفاده شده در این بلوک فقط به عنوان یک استراکچر و اسکلت برای بلوک این نوع هسته کاربرد دارد.

تشک‌های خوابگاهی

هسته این تشک معمولا از جنس یونولیت یا اسفنج سخت می‌باشد. از ارزانترین تشکهای موجود در بازار بوده و معمولا برای استفاده در خوابگاه ، گرم خانه ها ، پادگان ها ، اسکان موقت آسیب دیدگان بلایای طبیعی و در کل فضاهایی که به هزینه کم و تعداد بالا نیاز باشد تولید می‌شوند.

تشک های فنری

در این نوع تشک هسته اصلی را فنر تشکیل می‌دهد و می‌تواند دارای ساختار سفت و یا نرم باشد. و معمولا دارای ارتعاشات فنری بوده که برای افراد سالم می‌تواند خواب لذت بخشی را به وجود آورد و همچنین برای افرادی که دارای مشکلات ستون فقرات هستند می‌تواند مناسب نباشد. که این فنر ها با تکنولوژی های مختلف ساخته می‌شود که در بخش های بعدی به توضیح مفصل در باره آنها پرداخته می‌شود.

انواع فنرها

فنر ها به طور کلی به سه دسته اصلی فنر های متصل و فنر های منفصل و فنر های پاکتی تقسیم بندی می‌شوند که هر کدام می‌تواند با ضخامت‌های مختلف و با تکنولوژی‌های مختلفی ساخته شود.

فنر متصل

این نوع فنر جز اولین نوع فنری بوده که در تشک ها استفاده شده است. و امروزه نیز هنوز از این نوع فنر در تشک ها استفاده می‌شود. ساختار این نوع به صورتی می‌باشد که دارای تعداد زیادی فنر هستند که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و این فنر ها توسط قاب و مفتول های مختلف به یکدیگر بافته می‌شوند. نمی‌توان این فنر ها را از هم مجزا در نظر گرفت. از مزایای این فنر ساختار بسیار محکم و یکدست هسته اصلی تشک می‌باشد که به صورت یک تکه و کاملا مستحکم در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. این نوع فنر ها دارای معایبی نیز هستند که می‌توان به این مورد اشاره کرد که قدرت تطبق کمی برای پوشش برجستگی های بدن دارند. همچنین در تشک های دونفره با تکان خوردن بخشی از تشک ارتعاشات در تمام قسمت های دیگر تشک نیز کاملا حس خواهد شد. این نوع تشک فنری را می‌توان با ضخامت های متفاوت و درجه سفتی و نرمی مختلف تولید کرد.

فنر منفصل

این نوع فنر به عنوان نسل جدیدی از فنر ها شناخته می‌شود که به صورت کلی از تعدادی فنر به صورت منظم در کنار هم چیده شده اند نشکیل می‌شود. این فنر ها به گونه ای ساخته شده‌اند که هر فنر به تنهایی دارای قدرت مانور بوده و در اصطلاحا به صورت مجزا عمل می‌کند. با فشار آوردن به یک نقطه از تشک دقیقا همان فنری که در قسمت زیر این نیرو قرار دارد فشره خواهد شد و فنر های دیگر در حالت عادی خود باقی خواهند ماند. از مزیت های این فنر ها این است که می‌تواند شکل و فرم بدن افراد را بهتر به خود بگیرد و تمام برجستگی های بدن را کاملا پوشش دهد. بدن افراد را در یک وضعیت بسیار مناسب و صاف و کاملا راحت قرار دهد. از دیگر مزایای این فنرها استفاده در تشک های دو نفره می‌باشد. که با ایجاد ارتعاش به یک سمت تشک، به طرف دیگر تشک ارتعاش بسیار کمتری منتقل می‌شود. و از این سو دو نفر می‌توانند خواب بسیار راحتتری را تجربه نمایند. این تشک ها می‌تواند بر اساس تعداد فنر و همچنین استفاده از فنر های مختلف در بخش های مختلف این کلاف متفاوت باشد. و همچنین با توجه به مفتول های با ضخامت های مختلف می‌تواند تشک های نرم و یا سفت را به وجود آورد.

فنر پاکتی

این نوع فنر ها کاملا مشابه با فنر های منفصل ساخته شده اند با این تفاوت که فنر ها هر کدام در داخل پاکت های مجزا قرار گرفته اند. تا به دلیل حرکت مجزایی که این نوع فنر ها دارند در صورت برخورد به یکدیگر ایجاد سروصدا نکند و در واقع به ایجاد کیفیت خواب بهتر کمک نماید. ارتعاشات نقطه ای در این مدل بهتر شده است بطوریکه اگر روی نقطه ای از تشک لیوان آب قرار داده شود و در نقطه دیگر ارتعاش سنگین وارد شود ، قطره ای آب از درون لیوان خارج نخواهد شد.

۲- لایه های مورد استفاده در قسمت روی هسته:

بعد از مشخص شدن نوع هسته تشک نوبت به قرار گیری لایه های مختلف تشک می‌شود. که معمولا در لایه اول از موکت های سخت و ترموفلت استفاده می‌شود. که می‌تواند سطح ناصاف و ناهمواری که فنر ها تشکیل می‌دهند را به صورت یک سطح صاف به وجود آورد. و در لایه های بعدی بنا بر نوع تشک از اسفنج و ریباند( اسفنج تراکم بسیار بالا)  استفاده می‌شوند. در بعضی از تشک ها این نوع اسفنج ها می‌تواند به صورت اسفنج های با تکنولوژی بالا باشد که در اصطلاح به آنها مموری فوم گفته می‌شود. در برخی مدلها نیز بجای مموری فوم از لاتکس استفاده می‌شود.

مموری فوم یک نوع اسفنج بسیار لطیف با تراکم بالتر و با تکنولوزی پیشترفته ساخته میشود که می‌تواند شکل و فرم بدن را با استفاده از گرما و وزن بدن به خود بگیرد و تا ثانیه هایی این شکل و فرم را در خود به صورت ثابت نگه دارد. که این نوع اسفنج می‌تواند برای افرادی که دارای گودی کمر هستند بسیار مناسب واقع شود و در نهایت به بالا رفتن کیفیت خواب کمک نماید.

در برخی از مدل های تشک ساختار اصلی به واسطه انواع مختلف لایه های روی هسته اصلی تکمیل شده و بر روی آنها یک لایه اضافه مموری فوم یا لاتکس به صورت روکش شده دوخته می‌شود.

۳- پارچه و روکش تشک:

لایه نهایی که در تشک استفاده می‌شود پارچه تشک است که هم باید از نظر بهداشتی کاملا مناسب باشد و هم اینکه بتواند کاملا لطیف و مطابق ساختار پوست واقع شود. این پارچه ها دارای ساختار های مختلف می‌باشند که هر مدل از تشک می‌تواند پارچه مخصوص خود را داشته باشد که از معروفترین آنها می‌توان به پارچه های ژاکارد و پارچه های گرد بافت اشاره نمود که در بیشتر تشک ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پارچه ها از نظر بهداشتی کاملا استاندار بوده و با پوست بدن کاملا سازگاری دارد و ایجاد حساسیت و آلرژی نمی‌کند. در بعضی از مدل های تشک از پارچه های متنوع با خواص گیاهی استفاده می‌شود که می‌توان به وجود ایلف آلوئه ورا اشاره نمود که در صنعت تشک سازی استفاده می‌شود. همچنین در بعضی از مدل ها پارچه هایی با خاصیت فریز به کار برده می‌شود که دارای ساختار خنک می‌باشند و نسبت به دمای محیط همیشه خنکتر هستند.

انواع تشک:

تشک ها از نظر سفتی و نرمی به چهار بخش اساسی تقسیم می‌شوند. که این چهار بخش عبارتند از تشک های فنری ، تشک های طبی فنری ، تشک های طبی و تشکهای پزشکی و اورتوپدی.

تشک های پزشکی اورتوپدی:

تشک های پزشکی و اورتوپدی که دارای ساختار بسیار ساده و به سه صورت نرم و متوسط و سفت ساخته می‌شوند. این تشک ها در نوع نرم دارای هسته اسفنجی و در نوع متوسط دارای هسته فوم دار و در نوع سفت دارای هسته ریباندی می‌باشد. که دارای روکش های به صورت چرمی و پلیمری می‌باشند که دارای قابلیت شستشو و تمیز کردن هستند. این تشک ها دارای ارتفاع بسیار پایین و در حدود ۱۰ سانتیمتر ساخته می‌شود.

مشاهده تشک های پزشکی و اورتوپدی

تشک های طبی:

این تشک ها معمولا به تشک های بدون ارتعاش و بدون فنر گفته می‌شود که ار ارتعاشات فنر به دور هستند این تشک ها دارای خواص طبی بوده و برای افرادی استفاده می‌شود که دارای مشکلاتی نظیر کمر درد و همچنین مشکلات مربوط به ستون فقرارت و گردن هستند. البته لازم به ذکر است برای افرادی که به خوابیدن به سبک قدیم و به روی زمین عادت دارند این مدل تشک ها پیشنهاد می‌شود. این تشک ها می‌تواند به صورت نرم و متوسط و کاملا سفت ساخته شوند.

تشک های طبی فنری:

این تشک ها دارای ساختار فنری هستند ولی ار خواص ارتجاعی کمتری برخوردار بوده و دارای سطحی با درجه نرمی و سفتی متوسطی ساخته می‌شوند و میتواند برای اکثر افراد مناسب باشد و تقریبا بیشتر افراد از این تشک ها استقبال می‌کنند. این تشک ها دارای خواص طبی نیز می‌باشند.

تشک های فنری:

این نوع تشک ها دارای ساختار فنری با خواص ارتجاعی بالا می‌باشند که دارای یک سطح نرم می‌باشند و برای افرادی که دارای مشکلات ستون فقرات نیستند و یا کودکان و نوجوانان همیشه پیشنهاد می‌شود .
با توجه به شرایط جسمانی چه تشکی مناسبتر است؟

چه تشکی بخریم؟

انتخاب یک تشک مناسب برای خواب راحت و آسوده یکی از مهمترین دغدغه بسیاری از مردم است. برای انتخاب تشک ابتدا باید شرایط فیزیکی و سنی و وزن خودتان را در نظر داشته باشید. برای افرادی که دارای وزن پایین هستنند و مشکلاتی نظیر کمردرد ندارند با هر سنی که باشند همه تشک ها می‌تواند برای آنها کاملا مناسب باشد . ولی برای این افراد عمدتا استفاده از تشک های فنری نرم و یا طبی فنری مناسبتر است. برای افراد با وزن بالا به دلیل ایجاد نیروی زیاد به سطح تشک استفاده از تشک های با ساختار مستحکمتر می‌تواند برای این گونه افراد مناسب باشد که در صورت نداشتن مشکلات پزشکی تشک های طبی فنری دارای تقویت کننده های دور تشک کاربرد بهتری دارد. برای افراد با مشکلات ستون فقرات استفاده از تشک هایی مناسب است که در داخل آنها از فنر استفاده نشده باشد و حدالامکان رو به سفت ساخته شده باشد. برای افرادی که به خوابیدن با یک تشک سنتی در سطح زمین عادت دارند نیز استفاده از تشک های طبی و بدون فنر توصیه می‌شود.
MDF

چوب‌های مصنوعی و انواع آن

چوب های مصنوعی ( MDF ، نئوپان ، هایگلاس )

مقدمه

با پیدایش چوب های مصنوعی از قبیل MDF ، نئوپان (لترون) ، هایگلاس و... انقلاب بزرگی در صنعت دکوراسیون شکل گرفت.

از مزایای پیدایش چوب‌های مصنوعی این است که با توجه به استفاده از ضایعات چوب برای تولید آن، کاهش قطع بی رویه درختان ارزشمند را در پی دارد.  همچنین هزینه‌های گزاف برای تولید محصول با چوب طبیعی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. یکی دیگر از مزایای پیدایش چوب‌های مصنوعی این است که تنوع بسیار زیادی در طراحی و تولید محصولات دکوراسیون ایجاد کرده‌اند. پس از آنکه استفاده از این چوب‌های مصنوعی به طور عمومی رایج شد، دکور آشپزخانه‌ها با روی آوردن به کابینت‌ها از این جنس و روی برگرداندن از کابینت‌های فلزی دچار تحول عظیمی شد. یکی دیگر از دلایل استقبال از چوب‌های مصنوعی علاوه بر قیمت پایین، کمک به طبیعت و کاربرد بالا در صنعت دکوراسیون، مقاومت این نوع چوب در مقابل پوسیدگی، قارچ زدگی، کپک زدگی و مقاومت در برابر حشرات چوب‌خوار می‌باشد.

ورق های MDF ، نئوپان و هایگلاس:

ورق‌های MDF و نئوپان و هایگلاس که از ترکیب ضایعات چوب و همچنین چوب های بسیار نرم (که معمولا از چوب درخت کاج هستند) و انواع رزین‌ها تحت فرایند پرس با استفاده از دستگاه های خاصی ساخته می‌شوند.

این ورق ها دارای چگالی به طور متوسط بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب می‌باشند. و بیشترین کاربرد را در تولید محصولات چوبی در دکوراسیون ها دارد. این ورق ها با ضخامت های مختلف و به صورت استاندارد و با کاربرد های متنوعی ساخته می‌شوند.از مزیت این ورق ها وجود سطح صاف و یکدست و همچنین ظرافت بالا و نداشتن معایب در کل سطح ورق و همچنین قیمت مناسب می‌باشد.

ورق های MDF :

ورق های MDF عمدتا دارای دو نوع خام و یا روکش شده می‌باشند . در نوع خام به عنوان زیرساخت محصولاتی که دارای رویه‌های پارچه‌ای, چرمی و یا حتی محصولاتی که دارای روکش رنگ شده می‌باشند می‌توان استفاده نمود. و در نوع روکش شده که دارای روکش‌های متنوع با طرح ها و رنگ های مختلفی ساخته می‌شود، می‌تواند برای ساخت انواع کابینت‌ها و میزهای اداری و ناهارخوری، کمد ها، قفسه ها، جاکفشی، پارتیشن و دیگر اقلام دکوری استفاده شود.

مقایسه MDF ، لترون و هایگلاس نسبت به چوب :

1-icon

۱)MDF ، لترون و هایگلاس می‌توانند بدون نیاز به رنگ و با استفاده از روکش‌های مختلف برای ساخت مصنوعات چوبی مورد استفاده قرار بگیرند که به دلیل دارا بودن روکش های ملامینه ضد آب و ضد خش دارای عمر بسیار بالاتری نسبت به چوب می‌باشند.

2-icon

۲)MDF ، لترون و هایگلاس می‌توانند به صورت مونتاژ نشده و تفکیک شده به صورت بسته بندی شده در اختیار شما قرار بگیرد که از این رو می‌تواند در حمل و جابجای به سهولت این امر کمک نماید.

3-icon

۳)در انجام برش به روی ورق های MDF و لترون و یا هایگلاس سطح مقطع در همه جای ورق به صورت یکسان می‌باشد و می‌تواند بدون عیب و ایراد از آن ها در ساخت مصنوعات چوبی استفاده نمود.

ورق های MDF و هایگلاس از نظر مغز کار تقریبا دارای ساختار یکسانی می‌باشند و تفاوت آنها در رویه ملامینه شده در قسمت سطح ورق می‌باشد .که در ورق های هایگلاس معمولا دارای رویه براق و به صورت شیشه ای می‌باشد که از زیبایی بیشتری برخوردار است . قیمت ورق های هایگلاس به نسبت از ورق های MDF  بیشتر می‌باشد.

مقایسه ورق های MDF و نئوپان:

ورق های MDF و نئوپان از لحاظ ظاهری کاملا شبیه به هم و دارای رویه های ملامینه شده یکسان می‌باشند. و تفاوت آنها در قسمت مغز ورق می‌باشد. که در ورق های MDF نسبت به نئوپان از تراکم بیشتری برای تولید استفاده شده است . و به مراتب از ورق نئوپان ملامینه شده محکم تر و دارای طول عمر بسیار بالایی می‌باشد. همچنین ورق های MDF به دلیل سطح صاف‌تر دارای خواصی چون ماشین کاری بهتر با استفاده از دستگاه های CNC و رنگ‌پذیری بهتر بوده و دفرمگی کمتر و مقاومت بیشتر در برابر رطوبت و عمر بالاتر از دیگر مزایای ورق های MDF نسبت به ورق های نئوپان ملامینه می‌باشد.از دیگر مزایای ورق ام دی اف قابلیت تولید در ضخامت های بسیار کم بوده که در ورق های نئوپان امکان تولید با ضخامت کمتر از ۱۶ میلیمتر وجود ندارد.

اکثر محصولات در دسته بندی‌های زیر از جنس چوب مصنوعی تولید می‌شوند.

میز تلویزیون (۱۰۸)

میز تحریر و کامپیوتر (۲۲۴)

میز اداری (۸۸)

قفسه و کتابخانه (۸۸)

شلف و قفسه خانگی (۸۴)

جاکفشی (۱۸۳)

چوب طبیعی

چوب‌های طبیعی و انواع آن

در این مقاله به انواع چوب‌های طبیعی و موارد استفاده از آنها در صنعت دکوراسیون می‌پردازیم.

در جهان بیش از هزاران گونه درخت موجود است که با توجه به شرایط آب و هوایی ، جنس خاک ، ارتفاع منطقه (از سطح دریاهای آزاد) و عوامل دیگر دارای چوب با خصوصیات متفاوتی هستند. برخی از این گونه ها با توجه به همین خصوصیات ، از سالهای دور در صنعت دکوراسیون کاربرد دارند. از مهمترین این خصوصیات می‌توان به مقاوت چوب در برابر آب و رطوبت هوا ، ضربه فیزیکی ، حرارت ، تغییر شکل در گذر زمان ، حشره زدگی و استحکام ، تراکم ، بافت های متفاوت ، زیبایی و … اشاره کرد. یکی از مهمترین خصوصیاتی که گونه های درختان دارند شکل برگ آنها است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

یکی از روشهای تقسیم بندی انواع چوب در صنعت نجاری بر اساس شکل برگ درختان است. به این روش چوب ها را به دو نوع سوزنی برگ و پهن برگ تقسیم می‌کنند.

بیشترین استفاده از چوب در صنعت نجاری مربوط به درختان پهن برگ می‌باشد. از این نوع درختان می‌شود به: آبنوس ، آکاژو ، ماهاگونی ، افرا ، بلوط ، توسکا ، چنار ، راش ، ملچ ، گردو ، سپیدار ، ممرز و تبریزی اشاره کرد.

در ادامه انواع چوبهای پرکاربرد در صنعت دکوراسیون را به اختصار شرح می‌دهیم:

beech

• چوب راش

نام اصلی این چوب راش fagus orientalis است که به نام beech نیز شناخته می‌شود. چوب خام راش دارای رنگ نسبتا سرخی می‌باشد (همانند رنگ پوست فرد سبزه‌ای که آفتاب سوخته شده است).
این چوب به دلیل استحکام و مقاومت و بافت همگن در کنار ظاهر زیبا با رگه های منظم و پیوسته ای که دارد ، کاربرد فراوانی در تولید میز و صندلی و مبلمان در دکوراسیون دارد.
elm

• چوب ملچ

نام اصلی این چوب ملچ ulmos است که به نام elm در صنعت شناخته می‌شود. از خانواده درختان نارون می‌باشد. ظاهر این چوب بدلیل رگه های درشتی که در آن وجود دارد بسیار زیبا می‌باشد. استحکام و درجه سختی این چوب متوسط است ولی بدلیل ظاهر زیبا در تولید محصولات دکوراتیو کاربرد فراوانی دارد.
walnut

• چوب گردو

نام اصلی این چوب گردو juglans regia است که با نام walnut شهرت دارد. از خانواده راش است. رنگ نسبتا تیره دارد و دارای بافت ریز می‌باشد. از چوب های نیمه سنگین و نیمه سخت محسوب می‌شود و دارای استحکام بالایی است.
oak

• چوب بلوط

نام اصلی این چوب بلوط quereus pedonculata است که با نام oak مشهور است. این درخت نیز از خانواده راش سانان است. عمر درخت بلوط زیاد است و دارای دوام بسیار بالایی در مقابل ساییدگی و خوردگی می‌باشد. از چوب های نیمه سنگین و نیمه سخت می‌باشد و دارای بافت درشت است که زیبایی محصول دکوراسیون را دوچندان می‌کند. این چوب بدلیل دوام بالا در مقابل سایش و خوردگی در تولید کفپوش کاربرد فراوانی دارد.
hornbeam

• چوب ممرز

نام اصلی این چوب ممرز carpinus betulus است که به نام hornbeam نیز شناخته می‌شود. این درخت از خانواده توسکایان است. این چوب در مقابل ضربه و سایش مقاومت خوبی دارد. رنگ آن روشن است و از چوبهای سخت و نیمه سنگین محسوب می‌شود.
abies

• چوب کاج (نراد ، روس ، سفید)

نام اصلی چوب نراد abies pectinate است که در بازار ایران با نام های چوب سفید (بدلیل رنگ آن) و چوب روس (بدلیل واردات آن از روسیه) شناخته می‌شود. این چوب هنگام فرآیند خشک کردن کمتر ترک می‌خورد. جنس نرم این چوب مزایا و معایبی همراه دارد. از مزایای آن کوبیدن راحتتر میخ ، سنباده زدن آسانتر ، شکل پذیری بهتر و ... است و معایب آن مقاومت کمتر نسبت به سایر چوبها می‌باشد.
mahagoni

• چوب ماهاگونی (آکاژو)

نام اصلی چوب آکاژو swietenia mahagoni یا khaya ivorensis است که به دو گونه آمریکایی و آفریقایی می‌باشد. در بازار ایران نوع آفریقایی این چوب رایج است. این چوب بدلیل ظاهر زیبا و خصوصیاتی که دارد بیشترین مصرف در تولید روکش قیمتی را دارد. از این چوب برای تولید روکش و مبل و صندلی استفاده می‌شود. از سایر موارد مصرف این چوب می‌توان به تولید قایق بادبانی و تفریحی نیز اشاره کرد.
ebony

• چوب آبنوس

نام اصلی این چوب آبنوس diospyros spp استکه با نام ebony نیز معرفی می‌شود. این چوب تنوع رنگی متفاوتی دارد و بدلیل زیبایی آن در تولید مبلمان و دکوراسیون و تولید سازهای موسیقی همچون پیانو کاربرد دارد.
cherry

• چوب گیلاس

چوب گیلاس از چوب های بومی شمال ایران است و ایران رتبه سوم در تولید و صادرات این چوب را دارد. از این چوب زیبا بیشتر برای تولید تزئینات کوچک و منبت کاری استفاده می‌شود. از کاربرد های دیگر این چوب تولید برخی ادوات و ساز موسیقی می‌باشد.
ash

• چوب ون (زبان گنجشک)

نام اصلی چوب ون یا زبان گنجشک Fraxinus excelsior است که با نام Ash نیز شناخته می‌شود. این چوب از نوع سخت و سنگین می‌باشد. مقاومت این چوب در برابر ضربه باعث شده تا استفاده از آن در مواردی مثل هواپیما ، راکت تنیس ، عصا و منبت کاری گزینه مناسبی باشد.
boxwood

• چوب شمشاد

نام اصلی این چوب شمشاد Buxus sempervirens است. متاسفانه از گونه های رو به انقراض بوده و به همین دلیل قطع آن کاهش یافته است. چوب سخت و سنگینی می‌باشد و کار با آن بسیار سخت است. موارد استفاده از این چوب مجسمه سازی ، منبت کاری ، خراطی ، قایق سازی و ... است.
alder

• چوب توسکا

چوب توسکا نیز یکی از چوبهای پرکاربرد در صنعت دکور می‌باشد. این نوع چوب از چوبهای سخت است. رنگ و بافت یکنواخت و یکپارچه و انعطاف پذیری خوب این چوب دلیل استقبال صنعت دکور از چوب توسکا شده است.

تمامی این چوبها برای استفاده در مصنوعات چوبی باید با توجه به خصوصیات خود از فرآیندهای متفاوتی عبور کنند. فرآیندهایی همچون قطع درخت ، برش در ابعاد متفاوت ، خشک کردن ، جابجایی و انتقال ، نجاری و شکل‌دهی، پرداخت و سنباده کشی ، زیرسازی و بتونه کاری ، رنگ پاشی و پلی استر پاشی و … .

چوب درخت پس از برش بدلیل وجود رطوبت در بدنه نیاز به خشک سازی دارد و این کار با استفاده از کوره‌های اختصاصی و فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی خاص صورت می‌گیرد.

پس از آماده سازی چوب های خشک ،  پروسه نجاری با استفاده از ابزار های تخصصی شکل دهی می‌شود و شکل خام محصول دکور بوجود می‌آید. بدلیل وجود برآمدگی ها و فرورفتگی های متعدد برروی بدنه چوب مرحله پرداخت و سنباده کشی انجام شده و منافذ خالی چوب نیست بوسیله خمیر چوب (بتونه) پر می‌شود.

سپس محصول بوسیله دستگاه‌های مخصوص وارد مرحله آستر پاشی ، رنگ پاشی و پلی استر پاشی می‌شوند. (در مقاله ای دیگر مواد و انواع رنگ کردن محصولات دکوراسیون توضیح داده شده است.) پس از این مراحل محصول در محیطی تمیز بدور از گرد و خاک و رطوبت بمدت چندین ساعت تا چند روز قرار گرفته تا رنگ بطور کامل خشک شده و محصول نهایی آماده تحویل به مشتری شود.

هرچه دسترسی به چوب خام و مراحل این فرآیندها سختتر و پیچیده‌تر باشد ، قیمت آن بالاتر و زمان تولید محصول طولانی‌تر خواهد بود.

 

محصولاتی که در دسته بندی‌های زیر می‌باشند اکثرا از جنس چوب طبیعی می‌باشند:

نیمکت (آشپزخانه) (۶)

میز نهارخوری (آشپزخانه) (۱۱۷)

مبلمان راحتی خانگی (۲۵)

صندلی نهارخوری آشپزخانه (۷۱)

صندلی راک (۱۱)

صندلی راحتی (۴)