مطالب جالب دکوراسیون

رنگ‌های پرکاربرد در دکوراسیون داخلی و اثرات و کاربرد آنها

رنگ در دکوراسیون

رنگ یکی از عناصر مهم و تاثیرگذار در چیدمان منزل و دکوراسیون داخلی می‌باشد. این عنصر قدرتمند علاوه بر اینکه می‌تواند حال و هوای منزل را عوض کند، تاثیر مستقیمی بر خلق و خوی دارد. برای داشتن محیط با سبک و استایل خودتان باید بدانید که مناسب ترین رنگ‌ها کدام هستند.

در ادامه با استفاده از تئوری رنگ ها و از نظر روانشناسی، رنگ‌های پرکاربرد بر فضای خانه را بررسی خواهیم کرد:

رنگ قرمز

قرمز رنگی گرمابخش و هیجان‌آور است که باعث نزدیکی و صمیمیت بین افراد می‌شود. رنگ گرم و جذاب قرمز با احتیاط باید در دکوراسیون منزل استفاده شود همچنین بطور همزمان نباید از طیف‌های مختلف رنگ قرمز استفاده کنید چرا که دکوراسیون جذابی نخواهید داشت. از رنگ قرمز بیشتر در رستوران ها و فست فودها به دلیل رنگ اشتها آور استفاده می‌شود. رنگ‌هایی مانند سفید، بژ، مشکی و آبی روشن رنگ‌های مکمل رنگ قرمز در دکوراسیون می‌باشند اما قرارگیری قرمز در کنار زرد، صورتی و بنفش نامناسب است و موجب شلوغی در چیدمان می‌شود.

رنگ قهوه‌ای

یکی از پرکاربردترین رنگ‌ها در دکوراسیون خانه‌های ایرانی است. قهوه‌ای از رنگ های کسل کننده‌ می‌باشد. بنابراین باید رنگ‌های طیف قهوه‌ای را با ترکیب‌های مختلف در فضا استفاده کنید. رنگ قهوه‌ای طیف‌های بی‌نظیر و شیک مانند خاکی، قهوه‌ای سوخته، بژ، کرم و ... دارد. به همین دلیل ست کردن این رنگ با رنگ‌های دیگر کار آسانی است.
رنگ قرمز در دکوراسیون
رنگ قهوه‌ای در دکوراسیون

رنگ بنفش

انتخاب این رنگ در دکوراسیون ریسک بالایی دارد زیرا باید با دقت و ظرافت بالایی با رنگ‌های دیگر ترکیب شود یا با رنگ‌هایی مانند رنگ‌های خنثی یک جا کنار هم قرار دهید. رنگ بنفش نماد تجمل‌گرایی است به همین دلیل به این رنگ می‌توان، رنگ سلطنتی هم گفت. همان طور که گفتیم ، رنگ بنفش باعث می‌شود که منزل شما مجلل و لاکچری به نظر برسد.

رنگ آبی

رنگی آرامش‌بخش که نماد پاکی و یادآور آسمان و دریاست همچنین آبی یک رنگ قدرتمند و پیچیده است که می‌تواند حتی در فضاهای کوچک احساس زندگی و جنب‌ و جوش ایجاد کند. آبی رنگی سرد است به همین دلیل در چیدمان باید رنگی مکمل مانند نارنجی، قهوه‌ای و زرد همراه باشد. استفاده بیش از حد از این رنگ اثرات سویی بر ذهن شما خواهد داشت که افسردگی یکی از این عوارض خواهد بود.
رنگ بنفش در دکوراسیون
رنگ آبی در دکوراسیون

رنگ سفید

رنگ سفید رنگ امیدبخش و جذاب بوده و بسیار پرکاربرد می‌باشد. نماد تمیزی و پاکیزگی می‌باشد. این رنگ نور را بازتاب و خانه را دلباز می‌‎کند. همچنین استفاده از رنگ سفید در فضاهای کوچک باعث می‌شود فضای دکوراسیون بزرگتر و دلبازتر به نظر برسد. این رنگ به آسانی با همه رنگ‌ها ترکیب می‌شود و از آنجایی که رنگ بسیار سردی می‌باشد با رنگ‌های گرمتر مانند بژ، ارغوانی، قهوه‌ای ... نیز باید ترکیب شود.

رنگ مشکی

رنگ سیاه رنگ پرصلابتی است و از جلوه‌های روانشناختی این رنگ، می‌توان برای ایجاد یک نمای خاص در منزلتان استفاده کنید. اگر از این رنگ هوشمندانه استفاده کنید، حس و حال مدرنی را به فضا اضافه نمایید. بسیاری از افراد رنگ مشکی را نماد غم و سوگواری می‌دانند اما این موضع تنها به سلیقه بر می‌گردد. اگر قصد استفاده از این رنگ را دارید، برای برخی از جزئیات مانند قاب، میز عسلی و ... می‌توان استفاده کرد.
رنگ سفید در دکوراسیون
رنگ مشکی در دکوراسیون

رنگ زرد

رنگ سفید رنگ امیدبخش و جذاب بوده و بسیار پرکاربرد می‌باشد. نماد تمیزی و پاکیزگی می‌باشد. این رنگ نور را بازتاب و خانه را دلباز می‌‎کند. همچنین استفاده از رنگ سفید در فضاهای کوچک باعثرنگی بسیار شاد و انرژی‌بخش و ضد افسردگی است که طیف‌های رنگی مختلفی دارد. رنگ زرد صمیمیت فضا را افزایش می‌دهد به همین دلیل بیشتر در قسمت ورودی منزل استفاده می‌شود. همچنین به دلیل افزایش تمرکز، گزینه مناسبی برای اتاق مطالعه و یا کلاس درس می‌باشد.اگر می‌خواهید رنگ زرد در دکوراسیون داخلی بیشتر جلوه کند، باید با رنگ تیره ترکیب شود.فضای دکوراسیون بزرگتر و دلبازتر به نظر برسد. این رنگ به آسانی با همه رنگ‌ها ترکیب می‌شود و از آنجایی که رنگ بسیار سردی می‌باشد با رنگ‌های گرمتر مانند بژ، ارغوانی، قهوه‌ای ... نیز باید ترکیب شود.

رنگ سبز

سبز، رنگی الهام گرفته از طبیعت ، طراوت و تازگیست همچنین رنگ دوست داشتنی که هماهنگی بالا با سایر رنگ‌ها دارد. رنگ سبز از بهترین گزینه‌ها برای اتاق خواب و آشپزخانه به شمار می‌آید. ترکیب آبی و سبز نشان‌دهنده تعادل در زندگی است. بهترین راه برای استفاده از سبز در طراحی داخلی ترکیب چندین رنگ یا سبز ترکیبی با رنگ‌های دیگر است.
رنگ زرد در دکوراسیون
رنگ سبز در دکوراسیون

برای مشاهده مقالات کاربردی دکوراسیون صفحه اینستاگرام مارا دنبال کنید.

صفحه اینستاگرام 1

صفحه اینستاگرام 2

و همچنین برای مشاهده محصولات فروشگاه اینجا کلیک نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *